טיפים להשכרת רכב בארץ ובחו"ל

איך מגיעים לעיסקת השכרת הרכב הטובה ביותר- בארץ או בחו"ל. מהם הנושאים החשובים שצריך לבדוק לפני שמזמינים רכב בחו"ל. ריכזנו עבורכם את המידע המרכזי שייסייע לכם לשכור רכב במחירים הטובים ביותר ולהימנע מאי נעימויות ובעיות אליהן ניתן להתכונן מראש.

מאת: דני שמואלי | נכתב ביום שני 06 יולי 2015

לא פעם כשאנחנו נוסעים לטיול או לנסיעת עסקים בחו''ל, אנו מסתמכים על התחבורה הציבורית בארץ היעד ובעצם מוותרים על העצמאות שלנו. השכרת רכב בחו''ל היא הפתרון האולטימטיבי והפופולארי ביותר לתיירים ולנוסעים עצמאיים שרוצים לנוע בחופשיות ללא תלות בתחבורה ציבורית. השוכרים רכב בחו''ל נהנים מחופשיות הגעה ממקום למקום, מהגעה מהירה בכל שעות היממה, עצירה בכל מקום ובכל זמן ובנסיעה למקומות שבהם התחבורה הציבורית לא מאפשרת שירות או שהשירות לא זמין לעתים תכופות ובעיקר, היכולת להתנהל בחופשיות ועצמאות מלאה.

אספנו בשבילכם מספר טיפים חשובים לשוכר רכב בחו''ל, תהנו!

מחיר תחרותי ואטרקטיבי

זהו כמובן נושא מרכזי וחשוב. עד לא מזמן הדרך הנוחה והיעילה למצוא עיסקת השכרת רכב אטרקטיבית, היתה לפנות לאתר מחברות הליסינג או לסוכני הנסיעות. אולם בשנים האחרונות העולם משתנה מבחינת המידע והתחרותיות, בגלל רשת האינטרנט. כוח הקניה והמיקוח עבר לאתרים ענקיים עם היקף של למעלה מ-4.7 מליון השכרות ומעל ל-40000 יעדי השכרה בכל העולם. קהל לקוחותיהם נמצא בלמעלה מ-167 מדינות. כמובן שמנועים אלה מציעים את המחירים הנמוכים ביותר בעולם. אנחנו מציעים לגולשינו את מנוע ההזמנות מהגדולים בעולם. מנוע הזמנות זה הוא מקבוצת BOOKING.COM אנו מזמינים אותך להשתמש בו וליהנות מהמחירים הנמוכים בעולם להשכרת רכב. 

הזמנת הרכב

הזמינו את הרכב כמה שיותר מוקדם. אל תמתינו לרגע האחרון. מכיוון שמלאי הרכבים באיזורים מסוימים בחו''ל הינו דליל ביותר ובמיוחד אם אתם צריכים רכב מיוחד כמו מיני וואן/ וואן או רכב אוטומאטי. לכן ההמלצה הטובה ביותר הינה להזמין רכב במקביל לרכישת כרטיסי הטיסה.

בדיקת מזג האוויר

מזג האוויר הינו מרכיב חיוני בשיקולי הזמנת רכב. במידה ובאזורכם יירד שלג אולי כדאי לכם לחשוב על רכבי 4X4 וציוד לשלג וכמובן על כבישים חלופיים.

לא לשכוח!

דרכון לכל נהג ורשיון ישראלי תקף. בהרבה מדינות חובה שיהיה לכם רשיון נהיגה בינלאומי, חשוב לבדוק מראש. גם במדינות שבהן מותר לנהוג עם רשיון נהיגה ישראלי, ייתכן ותדרשו ע''י חברת ההשכרה להמציא גם רשיון בינלאומי. 

כרטיס אשראי לכל נהג. כרטיס האשראי משמש לצורך פקדון וכדאי שיהיה בו מסגרת מספקת. 

שובר השכרת הרכב בחו''ל- וודאו כי קראתם היטב את השובר ושיש בתוכו את כל הפרטים שהזמנתם כולל את שעת המסירה וההחזרה ואת מקום האיסוף והפריקה. כמובן, כסא תינוק או מערכת ניווט במידה והזמנתם, ביטוחים ותאריכים.

במידה ורכשתם ''ביטול השתתפות עצמית'', אתם תקבלו נספח שמעיד על כך. שמרו את הנספח במייל ושמרו אצלכם בארנק העתק.

איחור בהחזרת הרכב

שכירות רכב מחושבת לפי פרק זמן של 24 שעות מהרגע שהרכב נאסף. מכיון שחברות ההשכרה מבינות שהשוכר לא תמיד יכול להגיע בזמן להחזרת הרכב, ולכן, בתור מחווה הם מאפשרים ללקוח להחזיר את הרכב באיחור של 29 דקות ביום האחרון לשכירות (grace period). במידה ותאחרו מעבר ל-29 דקות, תחויבו ביום שכירות נוסף בתעריף המקומי בתוספת מיסים מקומיים.

מילוי מיכל הדלק בהחזרה

הנכם נדרשים להחזיר את מיכל הדלק מלא בעת החזרת הרכב אלא אם הוסכם מראש שלא, לדוגמה: רכבשם שירות המקנה לכם את הזכות להחזיר את הרכב ללא דלק או שקיבלתם את הרכב ללא דלק (לא קורה כמעט אף פעם. במידה ואכן קיבלתם את הרכב ללא דלק, דרשו מהדייל לציין זאת בחוזה ולציין שאתם לא נדרשים למלאות את הרכב בדלק בעת החזרתו). לנוחיותכם, בד''כ יש תחנת דלק בכל שדה תעופה בעולם, כך שאתם יכולים לנסוע לשדב ולתדלק שם ללא עיכובים בדרך.

החזרת הרכב שלא בשעות הפעילות

יש אפשרות להחזיר את הרכב שלא בזמן פעילות חברת ההשכרה. לצורך שירות זה, קיימת תיבה מיוחדת שנקראת Key box, לכן הקפידו להכניס את מפתח הרכב ואת חוזה השכירות לתיבה זו. במידה והשתמשתם בשירות איסוף מהבית/מלון, דרשו מהדייל שמגיע אליכם להזדהות ולאחר מכן דרשו העתק של דו''ח החזרת הרכב שכולל בתוכו את שעת המסירה, את מצב מיכל הדלק והחזרה של מוצרים כמו כסא תינוק ו-GPS.

דלק בהשכרת רכב

בדרך כלל הרכב שתישכרו יגיע אליכם עם מיכל דלק מלא ולכן עליכם להחזירו כך. במידה ותחזירו את הרכב עם חוסר בדלק, חברת ההשכרה רשאית לגבות תשלום לפי התעריף שנקבע בחוזה ובתוספת של שירותי תדלוק. תמיד כשאי לשמור את הקבלה שמעידה על התדלוק וכן את דו''ח קבלת הרכב שמעיד על כמות הדלק שקיבלתם ואת דו''ח החזרת הרכב שנקרא Drop off למקרה שתצטרכו לתת דין וחשבון בבירור עתידי. במקרה שרכשתם מיכל דלק מראש, לא תקבלו החזר באם לא ניצלתם את כל המיכל. תמיד כשאי לבדוק בעצמך את כמות הדלק שיש במיכל בעת לקיחת הרכב ולוודאות שהכמות תואמת את מה שמסומן בדו''ח. במידה והנתונים לא תואמים, הבא זאת לידיעת הדייל.

חשוב מאוד: ברוב מדינות אירופה קיימים רכבים שמתודלקים בדיזל בניגוד לאותם רכבים בישראל. וודא כי הנך יודע איזה דלק מתאים לרכב. בדך כלל יהיה סימון על מכסה המיכל. תמיד תשמור על הקבלת תדלוק לצורך תיעוד סוג הדלק שתידלקת ברכב השכור. במידה ותידלקת דלק לא נכון, תחויב בתשלום מלא על התיקונים.

באיזורים שבהם מצוי שלג וקרח, רכשו נוזלי Anti freeze כתוסף לדלק.

אגרות כבישים וחוקים

במדינות מסוימות (שוויץ, סלובניה, אוסטריה והונגריה) יש להצטייד במדבקות מיוחדות לצורך כניסה לכבישים מהירים, את המדבקות מקבלים בחברה ההשכרה. כניסה לכבישי אגרה ללא המדבקה, תגרור קנסות גבוהים. במדינות אחרות כמו צ'ילה, ארה''ב, צרפת, נורבגיה ואיטליה יש עמדות תשלום בכניסה לכבי אגרה ואין צורך במדבקות או במכשיר תיקוף.

מומלץ מאוד ללמוד בקצרה את חוקי התעבורה של כל מדינת יעד, חוקים אלו משתנים ממדינה למדינה. שימו לב שבמרכזי ערים גדולים ורבים יש הגבלת כניסה לרכבים על ידי תשלום. בשטוקהולם ובלונדון תצטרכו לשלם ''מס עומס'' בזמן השכרת הרכב. בערים אחרות כמו באיטליה, יש שלטים אזהרה שמתרים בפני הנהגים שהכניסה מותנית בתשלום, תמרורים אלו נקראים zona a traffico limitato. במידה ופספתם תמרורים אלו, ככל הנראה אחד מהמצלמות קלטו אתכם, מה שאומר שהעירייה תדרוש את הפרטים שלכם מחברת ההשכרה והחשבון יגיע אליכם לארץ בתוספת דמי טיפול בין-יבשתי.

בארה''ב אפשר לבקש מכשיר שנקרא Toll Pass Device, המכשיר מותקן בתוך הרכב ומתקף את עצמו בזמן מעבר בכבישי אגרה (בדומה לכביש 6). התשלום יהיה דרך כרטיס האשראי וכך תחסכו זמן יקר בהמתנה לקופה ובצורך בתשלום במזומן.

 

תאונה או תקלה בחו''ל

במידה ובזמן השכירות הרכב התקלקל מסיבה כלשהי, צרו מיידית קשר עם חברת ההשכרה ודווחו לה על התקלה. מספר הטלפון של החברה נמצא בדרך כלל על מחזיק המפתחות, על החוזה/דו''ח ההשכרה ובספר הרכב. ברוב חברות ההשכרה בעולם, מספר הטלפון הינו מספר חינם. חהרת ההשכרה תדאג לשלוח טכנאי ובמקרה הצורך רכב חילופי. במידה וטכנאי החברה לא מצא פתרון, החברה תגרור את הרכב והטכנאי ייתן לכם הוראות להמשך השכירות.

במידה והתרחשה תאונה בזמן השכירות בחו''ל, דווחו מיידית למשטרה המקומית ולחברת ההשכרה. מלאו את פרטי צד ג' במידה והיה ומלאו דו''ח תאונה בדומה לישראל ופעלו ע''פ הוראות המשטרה וחברת ההשכרה.

נספח ביטול השתתפות עצמית (באם רכשתם), הכרחי בהגשת תביעה לחברת הביטוח בישראל. ביטוח לרכב שכור ברוב המקרים לא מכסה תאונה בזמן שהנהג בגילופין או תחת השפעת סמים, נהיגה ברשלנות, נזקי טבע, השארת המפתח ברכב ללא השגחה, איבוד המפתח, צמיגים, ריפודים, מראות ופנסים, נזקים במרכב התחתון, מצמד ושמשות וביטול דמי השתתפות.

השכרה לנהגים צעירים

בחו''ל, כמו בארץ, יש הגבלות על נהגים צעירים (21-25) והעלויות ביטוח והשתתפות עצמית גבוהות יותר. יש לבדוק בזמן ההזמנה.   

חיובים לאחר ההשכרה

הנה מספר סיבות לחיובים אפשריים בכרטיס האשראי אחרי שכבר חזרתם לארץ: ביטוחים מסוגים שונים שרכשתם כגון ביטוח לנהג נוסף או לנהג צעיר, דלק חסר, כסא תינוק, ציוד סקי וחורף, דמי החזר, מכשיר GPS, ביטוח נוסעים ומטען, אגרות כבישים, קנסות, ביטוח יציאה למדינות שכנות, נזק לרכב, השתתפות עצמית ועוד. על החיובים שרכשתם ישולמו בתוספת מיסים של מדינת היעד.

השכרת רכב חד כיוונית

השכרה חד כיוונית הינה כאשר הנך אוסף את הרכב בתחנה אחת ומחזיר בתחנה אחרת. שירות זה קיים ברוב חברות ההשכרה בעולם ובתנאי שסוכם מראש שמדובר בהשכרה חד כיוונית. במקרים מסוימים תדרשו לשלם דמי החזר, במיוחד אם ההחזרה תהיה בעיר אחרת או במדינה אחרת. יש לוודא מראש ע''ג השובר את גובה ההחזר. במידה והחלטתם להחזיר את הרכב בתחנה שונה מזו שאספתם אותו, ייתכן שתידרשו לשלם קנס ולכן תמיד כדאי להתקשר ולבקש אישור להחזיר לתחנה שונה ולברר את גובה דמי הטיפול.

קבוצת רכב / סוג הרכב 

רבים חושבים שיש אפשרות לבקש סוג רכב מסוים, צבע, מערכת מולטימדיה, סוג דלק או תא מטען בגודל מסוים. ובכן, הזמנת הרכב בעולם מתבצעת על ידי קבוצת רכב ולא על פי סוג הרכב. קבוצות הרכב מתחלקות לארבע קטגוריות:

  1. משפחת הרכב (מיני, משפחתי, מנהלים, וואן וכד'), בכל משפחה יש מגוון רחב של יצרני רכב .
  2. מספר דלתות (תצורה).
  3. סוג תיבת ההילוכים (ידני/אוטומט).
  4. מערכת מיזוג (כן/לא). 

נסיעה עם ילדים

נסיעה עם ילדים לחו''ל לא צריכה להיות קשה ומפרכת, יש פתרון לכל דבר. הזמינו רכב שגדול מספיק למספר הילדים ולגודל הכבודה שלכם. במידה ויש לכם שלושה ילדים, תמיד עדיף לבחור רכב סטיישן או וואן ובכך לאפשר לילדים מקום רחב להתרווח בזמן נסיעות ארוכות ותא מטען גדול שיקנה לכם אפשרות להעמיס במהירות את הכבודה ללא צורך ב'הינדוס' מיוחד ומתיש. חשוב מאוד להזמין כסאות בטיחות לילדים. במידה ויש לכם תינוק בן שנה ומטה, מומלץ להביא אתכם את הכסא האישי שלו מהארץ למען בטיחותו. שימו לב שקיימת מדיניות בכל חברות ההשכרה בעולם שאוסרות על עובדי החברה להרכיב בשבילכם את כסאות הילדים ולכן אל תבקשו, פשוט תרכיבו את הכסאות לפי הוראות היצרן. 

 

אז כל מה שנשאר לך , זה להודיע למשפחה...להתרגש ולהזמין רכב במחירים הטובים בעולם.

שיהיה לך בהנאה גדולה ובהצלחה.